Đuveč sa mesom

Đuveč sa mesom

Naziv đuveč potiče od turske reči ”guvec”, a znači zemljana posuda, odnosno jelo od mesa pomešano sa pirinčem, lukom, te paradajzom i paprikom. Osnovnom receptu može se dodati i razno drugo povrće, najčešće plavi patlidžan i tikvice, koje će obogatiti i izgled i ukus đuveča.

Sastojci:

So
Biber
2 supene kašike ulja
2 paradajza (300 g)
2 paprike (200 g)
100 g šargarepe
1 glavica crnog luka
200 g krompira
100 g pirinča
300 g raženog hleba
500 g junećeg mesa

Priprema:

Na umereno zagrejanom ulju izdinstati sitno sečen crni luk. Kad porumeni, dodati na kockice isečeno meso. Uz povremeno dolivanje vode dinstati 10 minuta. Tada dodati šargarepu isečenu na kolutove, dinstati nekoliko minuta i dodati papriku isečenu na kocke. Doliti malo vode i nastaviti dinstanje još koji minut. Vatrostalnu činiju podmazati, pa na dno staviti kolutove krompira. Preko toga sipati polovinu mase koju smo prethodno dinstali pa sipati pirinač. Začiniti i preliti ostatkom mase. Po površini poređati kolutove paradajza i staviti u rernu da se peče, oko 45 minuta na 200 stepeni C. Gotov đuveč servirati uz raženi hleb.

Napomena:

Naziv đuveč potiče od turske reči ”guvec”, a znači zemljana posuda, odnosno jelo od mesa pomešano sa pirinčem, lukom, te paradajzom i paprikom. Osnovnom receptu može se dodati i razno drugo povrće, najčešće plavi patlidžan i tikvice, koje će obogatiti i izgled i ukus đuveča.