Lazanje

Lazanje

 

Sastojci:

 • 500 g kora za lazanju
 • Sastojci za bešamel sos:
 • 50 g brašna
 • 2 kašike suncokretovog ili kukuruznog ulja
 • 30 g putera
 • 750-800 ml mleka
 • so
 • muskatni oraščić
 • Sastojci za crveni sos
 • 400 g mlevenog junećeg mesa (može i pola svinjetine)
 • 2-3 dl biljne supe (ili supe od mesa)
 • 1 konzerva pelata ili 1/2 l gustog soka od paradajza (pasate)
 • 1/2 čaše crnog vina
 • 1 glavica crnog luka
 • 1 čen belog luka (nije obavezno)
 • 1 veća ili 2-3 manje šargarepe
 • stabljike zelenog celera ili deo korena celera
 • 4 kašike ekstradevičanskog maslinovog ulja
 • so
 • biber
 • listovi bosiljka
 • Ostali sastojci:
 • 50 g struganog parmezana
 • 3 kašike maslinovog ulja
 • 30 g putera

Priprema:

Pošto se crveni sos kuva nekoliko sati, postupak se može skratiti pripremom u ekspres-loncu. Iseckati sitno na kockice crni luk, šargarepu i celer. Propržiti na maslinovom ulju dok ne postane staklasto, pa dodati meso i pržiti sve zajedno, mešajuči još nekoliko minuta. Naliti vinom i mešati dok vino ne ispari. Zatim naliti supom, pobiberiti, zatvoriti lonac i kuvati najmanje pola sata. Voditi računa da ne zagori.

Otvoriti lonac, dodati paradajz, soli ako je potrebno (pošto je supa slana) i propasiran čen belog luka, ako stavljate. Zatvoriti lonac i kuvati još najmanje pola sata. U gotovom sosu dodati listove svežeg bosiljka. Sos mora da bude skuvan tako da se komadići mesa pod pritiskom kašike raspadaju.

Skuvati bešamel od navedenih sastojaka: brašno, ulje (suncokretovo ili kukuruzno), puter, mleko, so, muskatni oraščić. Bešamel treba da bude prilično redak.

Na dno pleha u kome pečete lazanju (najbolji je teflonski, mada u njemu ne može da se seče, nego mora da se izvadi prvo), staviti maslinovo ulje, 2-3 kašike crvenog sosa i 2-3 kašike bešamela.

Iako na gotovo svim korama piše da ih nije potrebno kuvati, lazanja je bolja ako se kore prethodno “omekšaju” u slanoj kipućoj vodi, dovoljna su 2 minuta.

Prvi red kora prekriti crvenim sosem, bešamelom i posuti odozgo sir. Staviti sledeći red kora i tako do poslednjeg. Izmešati preostali bešamel icrveni sos  i potpuno prekriti kore. Vodite računa da svega bude dovoljno. Posuti struganim sirom i razbacati odozgo komadiće putera.

Prekriti aluminijumskom folijom i peći na 200-220°C, skloniti foliju i peći dok ne dobije lepu boju, eventualno smanjiti temperaturu na 200-210°C. Ostaviti da stoji pola sata pre sečenja i služenja.

Prijatno!